آموزشی 2020-09-28 خانه پوکر ایرانیان

بهترین دست شروع در اُماها (PLO) چیست؟؟

چیزی است که خیلی از من سؤال می شود و برخلاف هلدم، این جواب دقیقاً آشکار نیست ، دلیل این است که در دستهای “PLO” تقریباً همیشه یک فلاپ مشاهده می شود و بنابراین احتمال (equity)  آنها (pre-flop)  تقریباً مهم نیست. علاوه بر این ، “equity” دست ها به طور کلی نزدیک به هم هستند ، یعنی قبل از فلاپ هر چقدر هم که دست قوی داشته باشید، یک دست معمولی به سادگی می تواند از دست شما جلو بیفتد . با تمامی این نکات از لحاظ ریاضی قوی ترین دست در “OMAHA” دست (AAKK *Double Suited) است.

   مهمترین نکته در فهم و انتخاب دست شروع در “PLO”  ، قابلیت فلاپ زدنِ دست است. مهم است که بدانید “دلیل” برتری مضاعف AAKK  ، تنها این امر نیست که AA در آن وجود دارد ، این تنها یک مزیت بزرگ است اگر بتوانید تمام پول خود را قبل از فلاپ وسط بگذارید. از این رو دلیل اصلی این است که این دست می تواند به راه های مختلفی دست “nuts” شود یا  “پای nuts” باشد.

   در اینجا چند فلاپ که به آن ♦️A♠️ K♠️ A♦️K خوب می خورد و معمولا با کمال میل پول خود را به ریسک میگذارید حتی وقتی که نسبت رست به پات (Stack to Pot Ratio) (SPR) کوچک است و پول زیادی باقی مانده. 

در این حالت شما بالاترین سِت را دارید و تقریبا همیشه جلو هستید : A♥️ 6♣️ 5♣️
FLOP : 2♠️ J♠️ Q♣️

در این فلاپ شما دو “Overpair” پای رنگ Nuts و”Gutshot” دارید. نکته بسیار مهم در مورد “Draw”  یا همان “پا”  در  Omaha این است که اگر “draw” های شما به هدف دست “nuts” باشند، شما در شرایطی قرار می گیرد که “draw” های حریف تان را خورد می کنید. این بدان معناست که حریفان شما اگر کارت دلخواهشان را هم بزنند بازهم می بازند.

در بدترین حالت دست، حریف شما QQxx به عنوان “top-set” دارد که در برابر این دست هم شما حدود (45-50)% شانس برد دارید. اما در دیگر حالات دست شما به شکل چشمگیری از حریفان جلوست.

شما معمولا پول خود را برابر دست هایی مانند JT98 با پای رنگ مشابه وسط می گذارید که حدود 75% احتمال برد دارید.

اما اگر تصور کنید که در شرایط مشابه شما دست (AA52 *Rainbow) را داشته باشید، احتمال برد شما حدود 25% خواهد بود که این نکته نشان دهنده ی اهمیت و فرق میان AA خوب و AA ضعیف است.

با دستی مثل (AAKK ds) حالات زیادی با احتمال برد بیشتر در” pot” های بزرگ  به مراتب بیشتر برخورد خواهید کرد.

FLOP : 4♦️ 8♦️ Q♣️

در این فلاپ شما باز هم  دو “overpair” ، پای رنگ nuts دارید. در موارد مشابه شما کاملا با خوشحالی پول خود را وسط می گذارید و بیاید تصور کنید که حریف شما Q875 برای دو پر بالا دارد. او هم با خوشحالی پول خود را وسط می گذارد چون شما را روی “overpair” گذاشته ، جالب است که بدانید در این حالت شما 54% احتمال برد دارید و از حریف جلو هستید. و در برابر بسیاری از دست های دیگر که حریف پول خود را وسط می گذارد. پِر و پای رنگ کمتر ، پای استریت و …. شما اکیدا جلو هستید.

 آنچه سعی میکنم به شما نشان دهم، بازی هجومی با دستی مانند (AAKKds) است، که معمولا شما را در شرایط بسیار خوب در “pot” های بزرگ با احتمال برد زیاد قرار می دهد.

اما بیاید شرایطی دیگر با دست (AA82 *ss) را بررسی کنیم.

گرچه این دست، جز دست های قوی به حساب می آید. اما به صورت کلی به سختی میتوان از این دست پول زیادی درآورد. مخصوصا اگر با تعداد” big blind ” بالا ((“deep-stacked“)) بازی میکنید. چرا؟ چون به جز حالتی که روی فلاپ   “top-set” یا ” nut flush draw”  داشته باشید بسیار سخت است که دستتان را به خوبی بازی کنید. اگر همین دست را روی فلاپ هایی که در موردشان بحث شد در نظر بگیریم، به جز فلاپ اول که “top-set” دارید، اگر پولتان را وسط بگذارید معمولا عقب هستید. در ضمن با دست (AAKKds) احتمال زدن “top-set” روی فلاپ دو برابر این دست است به خاطر داشتن  KK به عنوان ذخیره. در حالی که ذخیره شما در این دست 8 و2 است که برای بهبود دادن دست خود، باید منتظر معجزه باشید.

    اگر بتوانید 40% از کل رِست (stack) خود را قبل از فلاپ با هر نوع AAxx وسط بگذارید تا بقیه ی آن را روی اکثر فلاپ ها، “All-in” کنید. صرف نظر از نتیجه ی دست، شما دست را درست بازی کرده اید. از طرف دیگر اگر “deep-stacked” بازی می کنید، باید به اهمیت دست های به هم مرتبط و متصل را برای راحت تر بازی کردن و داشتن ذخیره و پا های مختلف، توجه کنید.

در حالت کلی سوالی که می بایست از خود برای انتخاب دست های شروع بازی بپرسید این است که :

 (( دست  من چقدر قابلیت  “nuts”  شدن دارد؟))

زیرا بزرگترین “Pot” ها زمانی اتفاق می افتند که دو دست خیلی بزرگ با هم برخورد می کنند و شما باید به دنبال این باشید تا حریف را در چنین شرایطی گیر بیاندازید.